City of Perry

City Representatives

Would you like to serve your community?  Complete the Application for Board or Commission Appointment, when a vacancy becomes available, we’ll reach out.

City of Perry Officials, Departments, Commissions and Boards

City Council

Effective January 1, 2019, Perry City Council will meet at 7 p.m. the first and third Thursday of each month in Council Chambers unless otherwise posted.

Official

Address

Phone No.

Email

Term Expires

Mayor,

Sue Hammond

639 N. Main St.

P.O Box 887

(517) 202-5507

OR City Hall

(517) 625-6155

shammond@perry.mi.us

Dec. 2024

Mayor Protem,

Larry Lambert

408 N. Outlook Ct.

(517) 281-9833

llambert@perry.mi.us

Dec. 2024

Council Member,

Mindy Galbavi

2340 W. Britton Rd.

P.O Box 356

(517) 625-3471

mgalbavi@perry.mi.us

Dec. 2026

Council Member,

Mike Connell

602 Clearwater

(517) 331-1342

mconnell@perry.mi.us

Dec. 2026

Council Member,

Bob Porter

330 N. Madison St.

P.O. Box 605

(248) 893-5539

bporter@perry.mi.us

Dec. 2024

Council Member,

Chad Fuller

338 Oakwood Ln

(810) 853-9291

cfuller@perry.mi.us

Dec. 2026

Council Member,

Steve Wallace

431 N. East St.

(517) 625-6155

swallace@perry.mi.us

Dec. 2024

Departments

City Hall is open 8 a.m. to 4 p.m. Monday thru Friday

Staff

Phone No.

Email

Clerk,

Devin Miller

(517) 625-6155 ext. 224

clerk@perry.mi.us

Accounts Payable Clerk,

Shirley Smith

(517) 625-6155 ext. 226

cityofperry@perry.mi.us

Treasurer,

Meggen Galbreath

(517) 625-6155 ext. 225

treasurer@perry.mi.us

DPW Superintendent,

Kevin Tyler

(517) 625-4500

dpw@perry.mi.us

DPW Deputy Superintendent,

John Souder

(517) 625-4500

dpw@perry.mi.us

Police Chief,

Kyle Bawks

(517) 625-3535 ext. 238

policechief@perry.mi.us

Assessor,

Ilene Stead

(517) 625-6155 ext. 234

assessor@perry.mi.us

Building Inspector,

Rob Kehoe

(810) 516-1191

bldoff3889@aol.com

Zoning Administrator,

Leland Scott

(517) 625-7826

lscott@tds.net

Ordinance Enforcement,

Ron Korzecke

(517) 819-1626

rkorzecke@perry.mi.us

Standing Committees

(First name listed is the Committee Chair)

Committee

Member

Ordinance Committee

Larry Lambert, Mindy Galbavi, & Steve Wallace

Parks Committee

Chad Fuller, Bob Porter, Mike Connell,

& George Dunn (Public Member)

Technology & Communications Committee

Larry Lambert, Mindy Galbavi, & Steve Wallace

Personnel & Labor Negotiations Committee

Mindy Galbavi, Mike Connell, & Chad Fuller

Lottery Committee

Mayor, Treasurer, & Chief of Police

Planning Commission

Zoning Ordinance No. 73 * Ordinance No. 180 Amended 08-03-1982
7-Members * 3-Year Terms * $15 Per Meeting (CP 02-01-2005)
Meets at 7 p.m. first Monday of each month in Council Chambers, unless otherwise posted.

Commissioner

Term Expires

Bob Ottke - Vice Chair

January 2025

Nick Jones - Secretary

January 2025

Forest Whitson

January 2025

Larry Lambert

January 2023

Steve Wallace

January 2023

Genevieve Cottrell

January 2024

Gerrad Leitelt

January 2024

Election Commission

Charter Sec. 3.11 – Salary Set by Council CP 3.11
$10 per hour

Commissioner

Name

City Clerk (Chairperson)

Devin Miller

City Assessor

Ilene Stead

City Attorney

Justin English

Board of Review

Charter Sec. 6.16 and State Law 211.29-211.30
3-Members * 3-Year Term Expires January 31
Meets the Tuesday immediately following the first Monday in March to examine the Assessment Roll and meets with the public the second Monday in March beginning at 9 a.m. for a 6-Hour session and the following day with at least one night session.

Representative

Term Expires

Chris McDevitt

January 2025

Jennifer Porter

January 2023

Jane DeLau

January 2024

Building Authority

 Established to Create a New City Hall, Police Department and Community Center – (CP 05-16-1995)

Representative

Term Expires

Meggen Galbreath

May 2023

Leland Scott

May 2025

Jennifer Porter

May 2024

International Trade Corridor

2-Year Terms

Representative

Term Expires

John Plowman (Representative)

January 2023

Meggen Galbreath

(Alternate)

January 2023

Pension Committee

Created to Oversee Employee’s Pension Plan (CP 09-17-99)
Comprised of (Amended 10-01-20 to read):
1) Mayor; 2) Ordinance Committee Chair; 3) One Additional Council Member;
4) a Business person within the City of Perry; and 5) a City Employee.


Representative

Term Expires

Mayor

Sue Hammond


Ordinance Committee Chair

Larry Lambert


Additional Council Member

Mindy Galbavi


Local Business Person

Randy Coffey

October 2023

City Employee

John Souder


Local Officers Compensation Commission

Created to review elected officials compensation
Commission meets in odd years.

Representative

Term Expires

Greg Wekwert

October 2023

Melissa Whitson

October 2026

Chris McDevitt

October 2027

James Huguelet

October 2025

Mary Plowman

October 2024

Shiawassee Area Transportation Agency

(CP 10-05-99) *** 3-Year Terms

Representative

Term Expires

Devin Miller

October 2024

Sharon Wood

October 2025

Shiawassee Community District Library

(The City of Perry joined the Community District Library Jan. 1, 2008)

Representative

Term Expires

Maria Cuthbert

December 2022

Shiawassee Council on Aging

Representative

Term Expires

James Shaw

January 2023

Southwest Shiawassee Emergency Services Alliance
(SSESA) - (Perry Area Fire Rescue)

City Representatives to Board of Directors * 4-Year Term
Paid $15 per Meeting (CP 02-01-05)

Representative

Term Expires

Tim DeLau

August 2025

Greg Wekwert (Alternate)

August 2023

Bob Porter

August 2025

Zoning Board of Appeals

7-Members * 3-Year Term Expires First Tuesday of July * Paid $15 per Meeting
Meets at Call of the Chairman

Representative

Term Expires

Bob Porter

July 2023

Deanna Shaw

July 2024

Bob Ottke

July 2025

Melissa Whitson (Alternate)

July 2025

Victor Darling (Alternate)

July 2025

Merge Police Depts. Committee

Representative

Representative

Mike Connell, Council Member

Todd Scott, Council Member

Steve Wallace, Council Member

Morrice Village President

City of Perry Mayor

Morrice Chief of Police

Perry Chief of Police